De Botanische tuin en andere tuinen in Utrecht
Langzaam worden de dagen langer en breekt de zon wat vaker door de wolken. De winter lijkt voorbij. De eerste bloemen staan in de bloei, op meer en meer plaatsen ziet het geel, paars en wit van de krokussen en sneeuwklokjes. Dit is hét moment om onder je dekentje vandaan te kruipen en in de tuin te zitten! In deze blog neem ik je mee naar de leukste (openbare) tuinen in Utrecht.
Iedereen kent de Botanische tuin Utrecht. Maar wist je dat er veel meer fraaie parken en tuinen in Utrecht zijn? Je hebt geen excuus om binnen te blijven!
De Botanische Tuin in Utrecht
Mijn huisje in Utrecht heeft een tuintje. Maar eerlijk is eerlijk, door de zwangerschap en de drukte rondom de kleine reiziger heeft die tuin een beetje last van achterstallig onderhoud. Ik heb geen bollen in de grond gezet, dus er zijn minder voorjaarsbloeiers. De voortuin is bedekt door een matje van mos. Niet echt je-van-het.
Gelukkig heeft Utrecht mooie openbare tuinen. Daar kun je me regenmatig vinden op een zonnige voorjaarsdag. En ook in de zomer, herfst en soms zelfs in de winter. De tuinen van Utrecht vormen een oase van rust in de stad.
Herfst in de Botanische Tuinen
De Botanische Tuinen Utrecht
De bekendste tuinen van Utrecht zijn de Botanische Tuinen in het Science Park (Botanische tuin Uithof). Dit is het universiteitsterrein aan de rand van de stad dat in de volksmond nog steeds Uithof wordt genoemd. Stiekem vind ik deze tuin de mooiste Botanische Tuin van Nederland.
Wanneer je de Botanische Tuin binnen komt valt je oog al snel op een watertje en een oud fort. Fort Hoofddijk Utrecht maakt deel uit van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Het fort is compleet geïntegreerd in de tuin, op het fort is een rotstuin aangelegd met tientallen verschillende soorten planten en bloemen.
Orchideeën in de tropische kassen
De Botanische Tuin in Utrecht bestaat uit verschillende thematuinen. Behalve de rotstuin is er een kruidentuin, Evolutietuin, de (sub)tropische collecties in de Tropische Kassen, de Ontdektuin, een Bijenhotel en de Vogelhut. Elk seizoen is uniek, de Botanische Tuinen in Utrecht hebben dan ook steeds weer een andere uitstraling.
Naast de vaste collectie zijn er tijdelijke tentoonstellingen, doedagen en festivals. Ik ben helemaal fan de vlindertuin in de Botanische Tuinen. In juni ontpoppen zich de eerste vlinders. In september sluit de tentoonstelling helaas.
In deze blog lees je meer over de vlinders in de Botanische Tuinen.
Na een bezoekje aan de Botanische Tuinen kan ik het niet laten om even te snuffelen in het kleine winkeltjes. Hier worden niet allen mooie (geïllustreerde) boeken gekocht, maar ook allerhande planten en kruiden. Leuk voor thuis!
Vlindertuin Utrecht
Praktische informatie Botanische Tuin
- Adres: Botanische Tuinen Utrecht, Budapestlaan 27, Science Park Utrecht
- Toegang tot de Botanische Tuin in Utrecht bedraagt EUR 7,50. Gratis met een museum jaarkaart
- Er is een leuk restaurant aanwezig
- Voor kinderen zijn er speciale activiteiten. De tuinen zijn grotendeels toegankelijk met een kinderwagen of buggy. Voor de ingang van de kassen zijn er speciale (overdekte) parkeerplaatsen voor kinderwagen en buggy
- Er is volop parkeergelegenheid in de buurt van de Botanische Tuinen Utrecht. Gratis parkeren is lastig in Science Park Utrecht (al staat er in het weekend wel eens een slagboom open).
- Is de parkeerplaats voor de deur vol? Dan kun je voor EUR 5,00 je auto 24 uur lang parkeren bij P&R Uithof. Op vertoon van je parkeerkaartje kunnen 5 personen gratis met de bus.
- Vanaf de P&R ben je in een paar minuten bij bushalte Botanische Tuinen Utrecht. Vanaf Station Utrecht CS kun je boven tram 22 naar Science Park/de Uithof nemen
- In de winter kun je niet deze tuin bezoeken
Het hoogtepunt van de Oude Hortus in Utrecht
De Oude Hortus Utrecht
In het centrum van Utrecht ligt nóg een Botanische Tuin, namelijk de Oude Hortus.
De Oude Hortus is een prachtige stilteplek in het hart van de Utrecht. Hier kun je ontsnappen aan de drukte van de dag en je kunt er terecht kunt voor lunch en koffie.
De Oude Hortus is opgericht in 1639 bij Sonnenborgh, daar waar nu het museum Sonnenborgh en de sterrenwacht zit. Al snel werd de tuin te klein voor de studenten geneeskunde en hun onderzoek. De Hortus en zijn medicinale planten verhuisde naar de Nieuwe Gracht. Na de oorlog is een groot deel van de Hortus verhuisd naar het Science Park (de huidige botanische tuinen), maar gelukkig is de Oude Hortus bewaard gebleven.
De originele kassen in de oude Hortus
Hoogtepunt van de Oude Hortus in Utrecht zijn de authentieke kassen. Dit zijn de oudste universitaire hortuskassen van Nederland. De kassen zijn aangelegd tussen 1906 en 1908. Tot 1990 zijn de kassen gebruikt voor onderzoek en onderwijs. Daarna raakten de kassen leeg en in verval om pas in 2007 weer open te gaan. Nog altijd zijn er in de kassen bijzondere planten te vinden.
Zomer 2019 gaat de Oude Hortus tijdelijk dicht voor renovatie.
Zomerse bloeiers in de zomer in de tuinen in Utrecht
Praktische informatie Oude Hortus
- De Oude Hortus grenst aan het Universiteitsmuseum
- Adres: Oude Hortus Utrecht, Lange Nieuwstraat 106, Utrecht
- Er is een restaurant aanwezig. De brownies zijn erg lekker!
- De tuinen en kassen zijn grotendeels toegankelijk met kinderwagen of buggy
- Gratis parkeren is helaas niet mogelijk in de Utrechtse binnenstad. Bus 2 stopt bijna voor de deur
De Domtuin met op de achtergrond de Dom van Utrecht
Domtuin: het mooiste uitzicht op de Dom
De bekendste is waarschijnlijk de Domtuin, de kloostertuin van de Dom. De officiële naam van deze tuin is het Pandhof van de Dom. De Domtuin is een idyllisch plekje vol bloemen en kruiden. Deze historische tuin dateert uit 1390-1440.
De ingang van de Domtuin bevindt zicht tussen de Domkerk en het academiegebouw. Vanuit de tuin heb je een prachtig uitzicht over de Domtoren.
Naar de Domtuin ga je niet voor de rust. Steeds meer toeristen weten de Domtuin te vinden en zeker op zonnige dagen kan het er erg druk zijn. Het is leuk om een rondje door de tuin te lopen, maar zelf houd ik het meestal snel voor gezien.
Combineer een bezoek aan de Domtuin van Utrecht met de geschiedenis van de Romeinen in DomUnder.
Het wapen van Utrecht bij de Domtuin
Pandhof Sinte Marie
Utrecht heeft meer pandhoven. Persoonlijk vind ik het Pandhof Sinte Marie fijner om te bezoeken dan de Domtuin. Het is er een stuk rustiger dan in de Domtuin – en is de kans groter dat je een bankje in de zon kunt bemachtigen.
Pandhof Sante Marie ligt verscholen achter het conservatorium aan de Mariaplaats op een steenworp afstand van Utrecht CS. Het is een van de oudste pandhoven van Utrecht met zandstenen zuiltjes uit de twaalfde eeuw. Het wijkje behoorde ooit tot de Oudkatholieke gemeenschap.
Pandhof Sinte Marie sluit haar deuren na zonsondergang.
De verborgen parel Pandhof Sinte Marie in Utrecht
Dit zijn voor mij de mooiste tuinen van Utrecht. Uiteraard heeft Utrecht ook een hoop fijne parken en terrasjes – zo is er voor ieder wat wils.
Meer lezen?
- De leukste weekendjes weg in Nederland
- Doen in Utrecht
- Combineer je bezoek aan de botanische tuinen met een wandeling op Landgoed Oostbroek
- Lunch in Utrecht